نقد کتاب مهمان صخره ها | بلاگ

نقد کتاب مهمان صخره ها

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

به همت اداره کتابخانه‌های عمومی اندیمشک برگزار شد جلسه نقد و بررسی کتاب مهمان صخره ها به همت اداره کتابخانه‌های عمومی اندیمشک جلسه نقد و بررسی کتاب مهمان صخره هابرگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خوزستان، جلسه نقد و بررسی کتاب " مهمان صخره ها" خاطرات سرهنگ خلبان محمد غلامحسینی با حضور علاقه مندان به حوزه کتاب و کتابخوانی در دفتر فرماندهی پایگاه چهارم شکاری وحدتی شهرستان اندیمشک برگزار شد. در این جلسه که نویسندگان، پژوهشگران، کتابداران، اعضای کتابخانه‌های عمومی و تعدادی از خلبانان و پرسنل نیروی هوایی حضور داشتند به بحث و بررسی در زوایای مختلف این کتاب پرداخته شد. مسلم میرزاوند رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان اندیمشک ضمن تبریک دهه کرامت و میلاد امام رضا (ع)  و گرامیداشت 26 مرداد سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی هدف از برگزاری این جلسه را معرفی کتاب مهمان صخره ها به افراد جامعه و قدردانی از زحمات سرهنگ خلبان محمد غلامحسینی عنوان کرد. میرزاوند در ادامه افزود: کتاب مهمان صخره‌ها که توسط خانم راحله صبوری تدوین شده است بارویکردی واقع گرایانه و نثری روان نمونه بسیار خوبی از سرگذشت‌ها و رویدادهای منحصر به فرد دفاع مقدس است که خوشبختانه طی چند سال گذشته به شکلی جالب و جذاب در حال رشد است.


انتقال احساس به خواننده از مهم ترین ویژگی‌های نثر کتاب مهمان صخره‌هاست.

سرتیپ دوم خلبان احمد مهرنیا که خود در به نگارش درآمدن این کتاب نقش داشته است، در این جلسه گفت: انتقال احساس به خواننده از ویژگی‌های مهم نثر خانم صبوری به عنوان نگارنده کتاب است و با توجه به اینکه ایشان از جامعه بانوان هستند به خوبی توانسته‌اند این حس را منتقل کنند. وی افزود: محمد غلامحسینی از جمله معدود خلبانان باقی مانده از دوران جنگ تحمیلی است که با گذراندن روزهای سخت خدمت خود به خصوص در دوران دفاع مقدس خدمات قابل تقدیری به این نظام نموده است.این نویسنده حوزه دفاع مقدس گفت: کتاب ابزاری هویت ساز برای ملت و مملکت ماست و باید برای جلوگیری از فراموش شدن و تحریف مسائل مربوط به جنگ تحمیلی از اسناد و افراد موجود استفاده کرد و تألیف کتب مستند و ارزشمند را در دست اقدام قرار داد.مریم لطیفی کارشناس ارشد تاریخ و نویسنده حوزه دفاع مقدس در اندیمشک به بیان دیدگاه‌ها و انتقادات خود در مورد کتاب و راوی آن پرداخت. وی گفت: با توجه به نقش تاریخ در تشریح سیر حوادث، نویسنده گاهی به این امر توجه نکرده و بسیاری از تاریخ‌ها را ذکر نکرده است. از جمله تاریخ تولد راوی، تاریخ اعزام به امریکا برای سپری کردن دوره خلبانی و بازگشت به ایران، تاریخ اعزام به پایگاه چهارم شکاری دزفول که در صفحه 72 کتاب اشاره کرده و یا تاریخ اعزام به پایگاه هوایی تبریز که در صفحه 80 بیان شده است. لطیفی افزود: این کتاب از انتشارات سوره مهر است که معمولا در رعایت  اصول نگارشی سبکی روان و یکدست دارند. در این کتاب اگرچه روایت‌ها به صورت رمان نوشته می‌شوند ولی در واقع کتاب، کتابی تاریخی است. با توجه به اینکه گروه هدف یعنی مخاطب عام دانش آنچنانی درباره وقایع جنگ ندارد می‌بایست در مورد برخی رویدادها و حوادث مربوط به دفاع مقدس توضیحات تکمیلی ذکر شود.
قلم کتاب بسیار شیوا و جذاب است.احسان آریادوست کارشناس ارشد تاریخ و فعال فرهنگی به نقد درونی و بیرونی کتاب پرداخت و گفت: مکتوب کردن خاطرات دفاع مقدس کمک به تاریخ شفاهی می‌باشد. بیشترین نقد به روایت کتاب این است که رنگ و بوی تاریخی در مباحث وجود ندارد که این امر می‌توانست کمک شایانی به تاریخ شفاهی و تاریخ محلی بنماید. به عنوان مثال اگر کتاب مباحثی همچون شرکت ایران شلکات و یا مدافع اندیمشکی تبار تیم ملی فوتبال را بیشتر باز می‌کرد، می‌توانست کمک شایانی به تاریخ محلی شهرستان اندیمشک بنماید. قلم کتاب بسیار شیوا و جذاب است و خواننده را تشویق به مطالعه می‌کند.مریم فاطمیان مسئول کتابخانه عمومی شهدای اندیمشک گفت: نویسندگان رمان دفاع مقدس رسالت خطیری دارند و نیاز است که آثار ادبی حوزه دفاع مقدس، مخاطب را به سمت تفکر اعتقادی و معنوی درباره حقیقت جنگ سوق دهد.ادبیات دفاع مقدس گونه‌ای از ادبیات پایداری جهان است که به لحاظ ارزشهای انقلابی و مذهبی دارای تفاوت ماهوی با سایر گونه های ادبیات پایداری می باشد. وی افزود: انتظار می‌رفت با توجه به اینکه کتاب در حوزه دفاع مقدس تعریف شده است، رنگ و بوی ارزشی و مذهبی بیشتری در سراسر کتاب احساس شود. عنوان کتاب دارای ایهام و تلفیق بی‌نظیری است و سبب جذابیت کتاب شده است. به عبارتی ترکیب عنوان، رنگ بندی و تصویر روی جلد بیانگر ماهیت کتاب می‌باشد. در طراحی جلد از هنر مدرن استفاده شده است.
موضوع کتاب بکر، تازه و در نوع خود بی‌نظیر استجلال صابری نژاد فعال فرهنگی و مدیر انتشارات اریترین گفت: مهمان صخره‌ها خاطرات خلبان ارزنده جنگ سرهنگ محمد غلامحسینی، بی‌شک یکی از 10 کتاب برتری است که ظرف چند سال گذشته در حوزه دفاع مقدس به رشته تحریر درآمده است. با توجه به اینکه ادبیات دفاع مقدس جایگاه در ادبیات امروز ایران زمین دارد، در بازه زمانی 8 ساله حضور ارتش جمهوری اسلامی و شهادت 48 هزار شهید و 26 هزار جانباز دفاع مقدس که بی شک محمد غلامحسینی یکی از 10 نفر این عرصه می‌باشد، ذهنیت ما را به چالش کشیده بود. ایشان اضافه کرد صحفه آرایی کتاب دقیق و زیبا و پاراگراف بندی اصولی، طرح زیبا و نام کتاب کوتاه، روان و تأمل برانگیز است.
عینی گرایی و شرح دقیق وقایع از مهم ترین ویژگی های خاطره نویسی است.ابوذر حیدری کارشناس ارشد آموزش زبان انگلیسی و فعال فرهنگی گفت: صداقت در کلام و واقع گرایی که در جای جای کتاب مشاهده می شود، از ویژگی‌های بارز این کتاب است و همین باعث شده که کتاب ارزش چند بار خواندن را دارد. با توجه به اینکه کتاب به چاپ سوم رسیده است نباید شاهد مشکلات تایپی و نگارشی باشیم. واژگان تخصصی در متن موجود هستندکه می بایست فرم انگلیسی به همراه معادل فارسی آنها در پاورقی ذکر شود.سجاد میرزاوند فعال فرهنگی ضمن بیان اینکه نثر کتاب بر مبنای واقعیت و رئالیسم اجتماعی نوشته شده است، به نکات قابل تاملی درخصوص نثر و محتوای کتاب اشاره کرد: وضعیت اشتغال کشور بصورت یک گزارش متناقض و پارادوکسیکال مطرح شده است. طرح سوال در پایان هرفصل بار معنایی واحساسی فصل را به مخاطب انتقال نداده و به لحاظ طرح کد و معما در خط تعلیق داستان در فصل بعد موفق عمل نکرده است.

این کتاب در انتقال حس عشق، فداکاری، صداقت و صراحت لهجه بسیار موفق عمل کرده است.فرهاد رشنوپور پژوهشگر و مدرس دانشگاه اظهار داشت: کتاب سرشار از سادگی و توصیفات زیبا و جالب از جمله انتقال حس ترس، اضطراب، عشق و فداکاری است. این کتاب منبع مهمی در زمینه تاریخ محلی و وضع اجتماعی عصر نویسنده است که در انتقال حس میهن پرستی بسیار موفق عمل کرده است. البته کتاب دارای نقاط ضعفی هم می‌باشد که می‌توان به نبود نقشه، عکس یا تیتر خبر روزنامه‌های آن دوره از محل حادثه اشاره کرد. همچنین برای نوشتن پانویس‌های کتاب از یک روش واحد استفاده نشده است.

عزیز مهدی نژاد پژوهشگر تاریخ شفاهی، فضل اله خادمی افضل کارشناس ارشد الهیات، سعید علیپور سبزواری کارشناس منابع طبیعی، مصطفی خواره کارشناس ارشد ادبیات و کتابدار کتابخانه های عمومی از دیگر افرادی بودند که در این جلسه به نقد کتاب و ارائه دیدگاه های خود پرداختند.
گفتنی است کتاب مهمان صخره‌ها خاطرات سرهنگ خلبان محمد غلامحسینی  است که توسط راحله صبوری در 372 صفحه گردآوری شده است. این کتاب که ار انتشارات سوره مهر می‌باشد و به چاپ سوم نیز رسیده، شامل یک مقدمه، 15 فصل، ضمائم و اسناد و مدارک است. محمد غلامحسینی متولد 1334 در سپید دشت لرستان است که 19 سال از زندگی خود را در شهرستان اندیمشک گذرانده است. او سپس وارد دانشکده خلبانی شد و برای گذراندن دوره‌های آموزشی به کشور آمریکا اعزام شد. غلامحسینی با شروع جنگ تحمیلی مأموریتهای مختلفی را بر عهده داشت. و در عملیات والفجر 2 به واسطه‌ی درگیری با جنگده‌های عراقی مورد اصابت موشک قرار گرفت و در حوزه استحفاظی حزب دموکرات کردستان سقوط کرد و به اسارت این گروه درآمد. کتاب مهمان صخره‌ها شرح حال و خاطرات غلامحسینی از حدود 6 ماه اسارت و نحوه‌ی آزاد شدن وی است

نقد کتاب مهمان صخره ها,...
نویسنده : بازدید : 51 تاريخ : جمعه 26 شهريور 1395 ساعت: 5:10