نشست کتابخوان | بلاگ

نشست کتابخوان

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

ر
در کتابخانه عمومی علامه جعفری اندیمشک برگزار گردید نشست کتابخوان شهرستان اندیمشک نشست کتابخوان شهرستان اندیمشک در کتابخانه عمومی علامه جعفری برگزار گردید

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان خوزستان، نشست کتابخوان شهرستان اندیمشک در کتابخانه عمومی علامه جعفری این شهرستان برگزار گردید.

در این نشست 6 نفر به شرح زیر به ارائه کتاب های خوانده شده خود پرداختند.

کتاب «خورشید می ماند» نویسنده:  کامران پارسی نژاد/ معرفی‌کننده: مجتبی ملکی شیخ بهایی یکی از عالمان می باشدکه  زمان شاه عباس صفوی می زیسته  که خدمات خاصی را به این سرزمین عرضه داشته است .در آبادی شهر اصفهان و عمارت نقش جهان سهم بسزایی داشته است . در گزارشی که میرداماد از شیخ بهایی خواسته ایشان بیان می کنند که :امیدوارم به زودی دو مسجد باشکوه در میدان بسازم .خانه خداوند می بایست با شکوه باشد .اما یک آرزوی بزرگ دارم .دوست دارم به دیدار امام زمان نایل آیم من بیشتر اوقات به یاد ایشان هستم .ما باید برای دریافت حق و اتصال به دریای بیکران الهی راستی و درستی را پیشه خود کنیم .و خود را آماده وصال به خدای متعال سازیم .هنگام وفات شیخ بهایی جنازه او را به قصد غسل و کفن بر دوش گذاشتند ازدحام مردم به اندازه ایی بود که بدنش را به سختی به مسجد عتیق رساندند .جنازه را در مسجد با آب چاه غسل دادند و علما بر آن نماز خواندند و به مشهد بردند و به وصیت خودش در پایین پا در جایی که هنگام توقف در مشهد تدریس میکرد به خاکش سپردند .

کتاب «در و صدف» نویسنده: محمد شجاعی/ معرفی‌کننده:مهدی میرزاوند

 همانگونه که ما به از خانه های خود مراقبت و محافظت میکنیم و این کار سبب راحتی و آسایش ما میگردد چگونه ممکن است نسبت به جسم خود بی تفاوت باشیم .خداوند در قرآن کریم صریحا بی حجابی را زشت دانسته و آن را سبب سستی بیان خانواده می داند .هدف از حجاب راحتی و آسودگی بانوان است پس اگر اسلام برای زن حجاب آورده برای راحتی و محافظت و مرافبت از زن میباشد نه مشقت ،مشقت در بی حجابی و بد حجابی است . تا زمانی که سر شیشه عطر بسته است عطر داخل آن هم محفوظ خواهد بود ولی به محض اینکه چند ساعتی سر شیشه عطر برداشته شد عطر داخل آن می پرد و تنها شیشه خالی بدون عطر می ماند که کسی بدان میل ندارد حجاب همانند سر شیشه عطر است که بوی خوش و حلاوت و طراوت زن ها را حفظ می کند. رمز زیبایی زن های مسلمان هم همین حجاب است .

کتاب «عباس دست طلا» نویسنده:  محبوبه معراجی پور/ معرفی‌کننده: کیانوش عبدولی

داستان زندگی یکی از اصناف تعمیر کار ماشین به نام عباس علی باقری میباشد .که همسر و چهار فرزندش را که آخرین فرزندش نرگس 40روز بیشتر نداشته را رها میکند و در جبهه حق علیه باطل در کرمانشاه  حضور پیدا کرده و مشغول تعمیر و تجهیز ماشینهای جنگی میشود .در مواقعی از جنگ میشد که 20ماشین را با هم می آوردند که ترکش بدنه شان را کاملا از بین برده بود ناهار خوردن و نماز خواندن را هم کنار ماشینها انجام میدادند یکی از سربازها هم وردستم شده و وسایلی را که نیاز داشتم به سرعت می رساند به دستم .ماشین را باید همان روز تحویل میدادم روزی 15ساعت کار میکردم و عجیب کار به من نیرو میداد .وقتی از او میپرسیدند آیا به فکر شهادت هم بودی ؟پاسخ غریب مشنوی :آن قدر کار زیاد بود که من هرگز وقت نداشتم به شهادت فکر کنم .تا نماز مغرب و عشا کار میکردم کمی خستگی در میکردم و شام میخوردیم دوباره تا صبح جوش کاری میکردم سالها میگذرد ولی هنوز با خاطرات آن روزها فکر میکنم به مردمی که هر چه داشتند نثار جنگ کردند .

کتاب «شعر روزگار ما(مجموعه مقالات)» نویسنده: حسین منزوی/ معرفی‌کننده: احسان کبیرزاده

مقالات ادبی به چهار گروه تقسیم می شوند :

1-مقالاتی که صرفا به انعکاس رویدادهای هنری فرهنگی آن زمان اختصاص داشته اند .مانند اخبار مربوط به برنامه های تئاتر و موسیقی .این گونه مقالات ارزش خاصی برای تجدید چاپ ندارند .2-مقالاتی که اغلب از دیدگاه خاص سیاسی فرهنگی حاکم در گذشته به رشته تحریر در آمده اند و با مبانی عقیدتی و سیاسی مردم ایران هماهنگی ندارند .از این رو انتشار دوباره آنها نیز فایده و ضرورتی ندارد . 3-مقالاتی که بعدها به دلیل ارزشمند بودن با تکمیل و اضافه شدن مطالب دیگر به صورت کتابی مستقل منتشر شده اند بدین ترتیب تجدید چاپ آن مقالات باعث افزایش حجم مجموعه حاضر می شود .مانند وظیفه ادبیات و آن سوی نیک و بد را می توان  نام برد .که به صورت کتاب بارها تجدید چاپ شده است .4-مقالات مفید و ارزشمندی که هیچ یک از موانع یاد شده را برای چاپ نداشتند ،انتخاب و بر اساس نزدیکی موضوع و محتوای مقالات در چند عنوان طبقه بندی شده اند و به تدریج منتشر خواهند شد .

کتاب «مبانی مشاوره و راهنمایی» نویسنده: محمد جباری/ معرفی‌کننده:  فاطمه جعفروند

تاریخچه راهنمایی و مشاوره به دو دلیل بررسی میشود :اول آنکه خواننده با سرگذشت علمی و تغییر و تحول این رشته آشنا شود و به اطلاعات ضروری دست یابد . دوم اینکه :به برنامه ریزان کمک شود تا از وقایع گذشته و تجارب پیشینیان بهره گیرند و برای آینده برنامه ایی مفید و عملی طراحی کنند تا در وقت و سرمایه شان صرف جویی شود. راهنمایی به مفهوم عام با خلقت انسان همزمان است .خداوند متعال پس از آفرینش انسان از طریق بعثت پیامبران بشر را در جهت نیل به کمال و سعادت در دنیا و آخرت راهنمایی کرده است . مشاوره یعنی همکاری کردن و رای دیگری را در کاری خواستن است .مشاوره با افراد بهنجار سر و کار دارد .هر گاه فرد در جریان رشد و سازگاری و تصمیم گیری ،تعامل اجتماعی و موفقیت های تحصیلی شغلی و خانوادگی با مشکلی روبرو شود از خدمات مشاوره ایی استفاده میکند .

کتاب «قصه ما مثل شد» نویسنده: محمد میر کیانی/ معرفی‌کننده:  مریم ادیبی سده (کتابدار)

در سرزمین ما ایران قصه های خواندنی از روزگاران گذشته به یادگار مانده است . ولی قصه هایی که مثل شده اند طعم و مزه دیگری دارند .این قصه های شیرین و شنیدنی سرگذشت و زندگی نامه بعضی از مثل هاست . با این حال هیچ کس نمیداند قصه مثل ها از کجا آمده اند .در این میان قصه هایی از مثل ها هستند که از زندگانی بزرگان دین ما سرچشمه گرفته اند .مانند ضرب المثل پنبه را از گوش بیرون آوردن . دسته دیگر از قصه مثل ها از میان آثار شاعران نامدار و بزرگان ادب ایران زمین سردر آورده اند و میان مردم راه پیدا کرده اند .مانند :قدر عافیت کسی داند که به مصیبتی گرفتار آید . دسته ایی دیگر در شبهای بلند زمستان بر زبان پدر بزرگ و مادر بزرگها جاری شده اند که هیچ کس نام و نشان آنها را نمیداند .ولی خوب است بدانیم قصه مثلها فقط برای سرگرم شدن گفته نمیشود .با مطالعه قصه ها ما با باورها و آرزوها ،شادیها ،غم ها و شکست و پیروزیها ی مردم این سرزمین بیشتر آشنا میشویم .

نشست کتابخوان,نشست کتابخوان کتابخانه ای,نشست کتابخوانی,نشست کتابخوان کودک,نشست کتابخوان چیست,نشست کتابخوان مدرسه ای,نشست کتابخوان اصحاب رسانه ساری,...
نویسنده : بازدید : 37 تاريخ : جمعه 26 شهريور 1395 ساعت: 5:10